Pürmüz Nedir?

Gösterim: 10843 Yayın Tarihi: 19 Haziran 2015
Makaleyi Faydali Buldunuzmu? (35) (2)
Pürmüz ne demek sorusuna, genelde metal lehimleme işlerinde kullanılan, güçlü biçimde alev çıkartan ısı tabancasıdır diyerek cevap verebiliriz.

Öncesinde inşaat ve tamir sektöründe kullanılan pürmüz alev tabancası, günümüzde yaygınlaşarak her an ihtiyaç duyabileceğimiz hale gelmiştir. Örnek olarak; pürmüz ile piknik mangal yakmak, kaynak yapmak ve nargile ocak yakmaktan hobi lehim ve cam eritme işlerine kadar birçok alan gösterebiliriz.

Kullanıldıkları sektörlerin yanı sıra kendi içlerinde de çeşitlere ayrılırlar. Pürmüz yakıt tipine göre benzinli pürmüz, bütan gazlı pürmüz, doğalgazlı pürmüz olarak ayrılır. Bunlarda kendi içlerinde çeşitlilik gösterir. Mutfak tüpü uyumlu olanlar, sanayi tüpü uyumlu olanlar, diğer adı şaloma olanlar (metal ince boğazlı sanayi tipi) olmak üzere. Hatta oto sanayilerde sprey boya sökme ve çıkarma işleminde de kullanılırlar.

Pratik oldukları için en çok kullanılan pürmüz çeşitleri çakmak gazlı pürmüz ve ufak ince uçlu kalem pürmüzdür. Ev tipi olan bu modeller gerek boyut gerekse de kullanım kolaylığı bakımından en çok tercih edilen ürünlerdir. Pürmüz mutfak, portatif mini pürmüz ve el pürmüz alev tabancası olarak da isimlendirilirler. Pürmüz havya ve başlıkları da çipset tamirinde bilgisayar teknisyenleri tarafından sıkça kullanılmaktadır.

Pürmüz ne işe yarar sorusuna da en basitinden bir cevap verelim. Günümüzde ev hanımları, pasta şefleri ve yemek aşçıları tarafından yaygın olarak kullanılır. Örnek olarak enfes görünümlü Creme Bruleler hazırlamak için elinizin altında mutlaka bulundurmalısınız. Pürmüz seti ile mangal ve ocak yakmak da diğer örneklerdir. Sanayi tipi olan pürmüz ile kaynak yapılabilir. Fiyatları piyasada çok çeşitlilik göstermesine rağmen makul seviyelerdedir. En ucuz pürmüz fiyatlarından büyük boy profesyonel en kaliteli pürmüz fiyatı için yüzlerce seçenek tüketiciye sunulmaktadır. Pürmüz çakmak fiyatları gayet uygundur. Çakmak tipi olanların fiyatları 10 tl den başlarken, mutfak tipi modelleri 60-100 tl aralığında rahatlıkla bulunabilmektedir. Pürmüz tüp fiyatları da çeşitlilik göstermekte fakat fiyatları birbirine yakındır.

Pürmüz nasıl kullanılır sorusuna en basit cevap çakmak nasıl kullanılırsa o şekilde demek olacaktır. Bazı modellerde emniyet kilidi bulunmaktadır. Emniyet kilidi bulunmayan modellerde direk tuşa basmak yeterlidir. Kullandıktan sonra varsa eğer pürmüz ucuna pürmüz başlığı takılarak emniyet sağlanmalıdır.

Kamplarda, doğa ile iç içeyken yanınızda bulunduracağınız seyyar pürmüz hem işlerinizi kolaylaştıracaktır hem de elektrikli pürmüz ısı tabancası kullanamayacağınız durumlarda en büyük yardımcınız olacaktır. Pürmüz lambası da eskiden çok iyi bir alternatif olsa da günümüzde benzin taşıma zorluğundan dolayı pek kullanılmamaktadır.

Jet gazlı pürmüz alevli çakmak ateşi (alevi) bile 1000 derece sıcaklığı geçtiği için kullanırken çok dikkat edilmelidir. Pürmüz çakmak gazı doldurması da ayrıca çok basittir.

Pürmüz ısı tabancası nerede satılır veya pürmüz çakmak nerede satılır hatta pürmüz kaç para diye soracak olursanız en kolay şekilde en iyi fiyatlarla fiyatrekabeti.com dan sipariş verebilirsiniz. Pürmüz satın al butonuna basmanız yeterlidir.