TOPTAN SATIŞ

Gösterim: 1284 Yayın Tarihi: 25 Eylül 2016
Makaleyi Faydali Buldunuzmu? (8) (2)
Toptan satış yani diğer adıyla toptan ticaret; perakende satışın dışında büyük miktarlarda ürün satışı demektir. Genelde bireysel tüketicilere değil, üretim veya perakende satış yapan işletmelere satış amaçlıdır. Perakende fiyatın çok altında fiyatlar geçerlidir. Yani ne kadar çok toptan satış o kadar uygun fiyat. Toptan satış giyim sektörü, canlılığını koruyarak gelişmeye devam etmektedir. Özellikle toptan satış bayan giyim kategorisi büyük bir Pazar oluşturmaktadır. Toptan satış mağazaları olduğu gibi, artık interaktif ortamda online olarak da toptan ticaret yapılabilmektedir. Özellikle İstanbul toptan giyim satış yerleri küçük ve büyük işletmelerin sıkça uğradığı yerlerdendir. Merter semti buna en büyük örnektir. Semtte perakende satış kadar toptan satış da gerçekleşmektedir. Toptan çanta, toptan ayakkabı, toptan çorap ve toptan oyuncak satışları başta olmak üzere; Toptan gıda, havlu, kozmetik, hırdavat, kırtasiye, kuruyemiş hatta çiçek bile. Aklınıza ne geliyorsa hemen hemen her sektörde toplu satış yapılmaktadır. İstanbul toptan giyim satış yerlerine örnek verecek olursak; Merter, Bayrampaşa, Zeytinburnu ve Güngören diyebiliriz.

Toptan satış fiyatları perakende satış fiyatlarından çok daha düşüktür. Bu fiyat farkı giyim sektöründe çok fazla iken gıda sektöründe daha düşüktür. Toptancılar interaktif ortamı da sıkça kullanmaktadır. Mail veya web sitesi aracılığıyla iletişim kurulabilmektedir. Örneğin toptan bayan giyim şal veya eşarp için tek bir numune isteyip geri kalan partiyi internet üzerinden sipariş verebilirsiniz. Toptan fiyatına perakende satış yapan alışveriş yerleri de bulunmaktadır. İhtiyacınız olan miktara göre toptan satış gerçekleştirebilirsiniz. Toptan satışlarda rekabet perakende satışlara göre düşüktür. Toptan satışlarda çek veya çeşitli ödeme şekilleri daha fazla kullanılır. Perakende satışta ise nakit veya kredi banka kartları kullanılır. Toptan satış gerçekleştiren firmalar çoğunlukla perakende satış yapan firmalara satış yaparlar.

Toptan satış ticareti yapmak istendiğinde büyük sermayelere ihtiyaç duyulabilmektedir. Alınan ham maddenin veya ürünün çeşitli işlemlerden geçirilmesi gerekebilir. İyi bir maliyet fiyat analizi yapmak şarttır.